SN74LVC1G175DCKR
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
SN74LVC1G175DCKR
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Flip Flops
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case : 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Type : D-Type
Input Capacitance : 3 pF
Function : Reset
Number of Bits per Element : 1
Output Type : Non-Inverted
Max Propagation Delay @ V, Max CL : 5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type : Positive Edge
Current - Quiescent (Iq) : 10 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Clock Frequency : 175 MHz
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Current - Output High, Low : 32mA, 32mA
Supplier Device Package : SC-70-6
Mfr : Texas Instruments
Voltage - Supply : 1.65V ~ 5.5V