MCP25055-I/SL
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
MCP25055-I/SL
Category : Integrated Circuits (ICs) Interface I/O Expanders
Product Status : Active
Features : ADC, EEPROM, POR, PWM
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : -
DigiKey Programmable : Verified
Number of I/O : 8
Supplier Device Package : 14-SOIC
Output Type : Push-Pull
Interrupt Output : No
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Clock Frequency : 25 MHz
Voltage - Supply : 2.7V ~ 5.5V
Current - Output Source/Sink : 25mA
Package / Case : 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Interface : CAN (1-Wire)
Base Product Number : MCP25055
Description : IC XPNDR 25MHZ CAN 14SOIC
Contact Now
I/O Expander 8 CAN (1-Wire) 25 MHz 14-SOIC